Nie masz pomysłu jak zorganizować czas dzieciom w jesienno-zimowe wieczory? Nie chcesz by całymi dniami siedziały przed ekranem komputerów lub tabletów? Możesz zorganizować im pasjonujacą zabawę bez dużych nakładów finansowych oraz wysiłku. Wystarczy płyn na bańki mydlane, puzzle, klocki, lub zawartość domowej lodówki. Poznaj przepisy na niezapomniane zabawy w naszym artykule!

Kiedy dzieci się nudzą

 

Jesień oraz zima to te pory roku, gdy więcej czasu spędzamy w domu, niż na zewnątrz. Tą zmianę szczególnie odczuwają dzieci, jakie zwykle w tym okresie nie mogą znaleźć sobie miejsca i po prostu zaczynają się nudzić. To właśnie my, dorośli, musimy zatroszczyć się o ich rozrywki na ten czas. Niestety, najczęstszą alternatywą dla zabaw na polu jest gra na konsoli, lub inna elektronika. Oczywiście nie ma nic zdrożnego w tego typu rozrywce, o ile jest ona odpowiednio dozowana. Warto jednak, by dzieci mogły skorzystać również z innych możliwości, jakie rozwiną ich wyobraźnię oraz kreatywność.

Płyn na bańki mydlane domowej roboty

 

Mowa przede wszystkim o zabawach jakie bez większego problemu możemy zorganizować w domu, z dostępnych w nim zwykle materiałów. Do jednej z nich należy puszczanie baniek z mydła, które każdy z nas pamięta z dzieciństwa. Płyn do baniek mydlanych możemy stworzyć sami z odrobiny środka do zmywania, wody oraz gliceryny. Jeśli jednak jesteśmy leniwi i chcemy cieszyć się naprawdę ogromnymi oraz wytrzymałymi bańkami to możemy sięgnąć po ten dostępny w sklepach. (Przykładem może tu być tuban.pl). Już samo tworzenie magicznej mikstury z najmłodszymi będzie wspaniałą zabawą, w czasie której poczuć się oni niczym mali alchemicy.

 

Kiedy już skończymy eksperymenty z płynem na bańki mydlane, przychodzi czas prawdziwej zabawy! Dla większości dzieci już samo puszczanie baniek jest hipnotyzującym zajęciem, jakiemu mogą poświęcić długie godziny, warto jednak zorganizować im ten czas. Możemy na przykład urządzić konkurs na największa bańkę mydlaną, lub najbardziej wytrzymałą.

Puzzle, klocki, gotowanie

 

Co oprócz płynu do baniek mydlanych? Inną, alternatywną zabawą jest układanie puzzli, które zajmie nie jeden jesienno-zimowy wieczór. To także świetne zajęcia dla całej rodziny, które rozwija kreatywność oraz analityczne zdolności u dzieciaków. Możemy zacząć najpierw od małych zestawów, których ułożenie zajmie nam nie więcej niż tydzień, aż w końcu dojdziemy do tych układanych przez całe miesiące. Taka zabawa często staje się „tradycją” w wielu rodzinach.

 

Jeśli już mowa o układaniu to nie sposób nie wspomnieć o klockach, jakie również są pasjonującym zajęciem dla najmłodszych i nie tylko. Dzieci mogą się nimi po prostu bawić, jak i też tworzyć z nich większe budowle. Polecamy zestawy odwzorywujące różne autentyczne budowle. To takie puzzle 3D. 😉

 

Jest i wreszcie gotowanie, jakie może stać się rozrywką dla całej rodziny. Nic tak nie zbliża, jak wspólne przygotowywanie posiłków przez domowników. Dzieci nie tylko będą się świetnie bawić oraz rozwijać kreatywność (gotowanie to przecież prawdziwa sztuka!) w praktycznej formie, ale też staną się naszymi małymi pomocnikami. Smacznego!