Ciekawe pomysły na kreatywne wykorzystywanie artykułów papierniczych to zawsze dobry sposób na spędzenie czasu. Możemy robić to hobbystycznie, dla zabawy z dziećmi, albo zarabiać dzięki swojemu rękodziele. Jedno jest jednak pewne – zastosowań papieru ozdobnego jest wiele, wystarczą nasze chęci i trochę wolnego czasu.

 

Papier ozdobny dla dzieci

W bardzo kreatywny sposób z ozdobnych i kolorowych kartek skorzystać mogą dzieci. Jeśli chodzi o zwykły papier kolorowy, to tutaj możliwości jest naprawdę wiele. Możemy razem z naszym dzieckiem poszukać instrukcji tworzenia różnych kształtów z papieru. Mogą być to zwierzątka albo rośliny. Dysponując różnymi kolorami, jesteśmy w stanie urozmaicić nasze dzieło.

 

Przy pomocy papieru ozdobnego małe dzieci mogą stworzyć własnoręczne dekoracje do swojego pokoju. Jeśli mają to być płaskie ozdoby takie jak zawieszki, to najlepszym sposobem jest utwardzić papier, przyklejając go na karton. Możemy więc wykonać pojedyncze zawieszki albo girlandy z papieru. Ich kształt zależy już tylko od nas samych. Mogą być to serduszka, kwiatki, gwiazdki, samoloty. Jeśli wolimy, aby nasza figura była trójwymiarowa, to najlepszym sposobem będzie znalezienie poradnika na Internecie. Forma filmiku jeszcze bardziej ułatwi nam zadanie.

 

Papier ozdobny do listów i pamiętnika

Z tytułowego papieru skorzystają nie tylko dzieci, ale i nastolatki oraz dorośli. W wieku nastoletnim bardzo często prowadzi się pamiętnik. Kiedyś, gdy nie było komputerów i Internetu, to pisano do siebie listy. Nawet takie, które dzieciaki wręczały sobie w szkole po to, aby wyrazić przyjaźń, sympatię, albo podzielić się jakimiś przemyśleniami. Nawet w dobie komputerów wykorzystanie papieru ozdobnego do listów jest świetnym pomysłem. Dzieciaki poprzez to uczą się wyrażania swoich uczuć i przenoszenia ich na papier. Ponadto, pismo ręczne wymaga większego skupienia niż klawiatura komputera czy smartfona. Mogą więc ćwiczyć poprzez to własne pismo.

 

Prowadzenie nieelektronicznego pamiętnika, takiego, do którego nikt nie ma dostępu, to świetna zabawa dla młodszych i starszych dzieci. Mogą one zapisane kartki z papieru kolorowego i ozdobnego umieszczać w specjalnym segregatorze. Jest to niezwykle kreatywne i rozwijające zajęcie.

 

Zaproszenia, ogłoszenia, dyplomy, życzenia

Bez problemu kupimy papier ozdobny na sztuki, a także paczki z daną ilością papieru. Możemy zaopatrzyć się w egzemplarze o niższej lub wyższej gramaturze. Oczywiście w przypadku tworzenia zaproszeń na ślub, chrzest, czy urodziny, to wskazane będzie użycie jak najtwardszego papieru. Będzie to minimum 250g/m2. I dalej w zależności od tego, jak dokładnie wygląda nasze zaproszenie, czy ma ono jakiś nietypowy kształt, albo jest składane – do tych czynników będziemy dopasowywać jego gramaturę.

 

Ważne jest również to, aby nie przesadzić z gramaturą naszego papieru ozdobnego. W niektórych przypadkach odpowiednia grubość będzie oscylowała wokół 170g/m2. Wynika to z faktu, że być może będziemy chcieli własnoręcznie utwardzić zaproszenia, czy też życzenia. Albo drukujemy ogłoszenia, które powinny dobrze się prezentować, ale przypięte na tablicy wcale nie potrzebują być wykonane z papieru o wysokiej gramaturze.